STARÁ ŘEMESLA

Díky podpoře z Kraje Vysočina jsme se zapojili do projektu STARÁ ŘEMESLA – jednou za měsíc proběhne setkání pro děti, mládež, případně i jejich rodiče věnované jinému řemeslu. Díky těmto setkáním chceme probudit zájem o stará a často opomenutá řemesla.

V úterý 1. října od 14hod. na Horním Mlýně proběhne TRADIČNÍ PEKAŘSTVÍ – kde se bude vlastnoručně mlít zrno v kamenném mlýnku na mouku, dělat těsto a z něj vyrábět a péct chutné dobroty.

Dále pro Vás chystáme BARVENÍ A ZPRACOVÁNÍ PŘÍRODNÍCH VLÁKEN – tkaní, plstění, pletení, v listopadu navážeme ŘEZBÁŘSTVÍM a v prosinci BRAŠŇÁŘSTVÍM – prací z kůže.

NABÍDKA KROUŽKŮ A KURZŮ NA ŠKOLNÍ ROK 2019/20

Pro děti a rodiny:

BABYJÓGA pro miminka od 6 týdnů do jednoho roku s Evou Musterovou Marvanovou  Tato setkání probíhají vždy v pátek od 11hod. Lekce trvá 45 minut, 60Kč za lekci. Místo konání: domeček naproti ZŠ Buttulova. Začínáme 4. října.

WALDORFSKÝ KLUB ELFÍCI, který je určen pro děti od jednoho roku. Právě zde mohou strávit čas v poklidu se svojí maminkou a dalšími kamarády. Společně si pohrát, zazpívat si a zatančit s Evou Musterovou Marvanovou. Lekce trvá 90 minut, 60 Kč. Místo konání: domeček naproti ZŠ Buttulova.  Začínáme 4. října.

HUDEBNÍ DÍLNA s Lucií Peškovou – pro děti od 3-4 let či od 5-6let. Propojení hry, rytmu, pohybu, zpívání a seznamování se s hudebními nástroji i vážnou hudbou. Lekce trvá 45 minut. 50 Kč za lekci. Místo konání: domeček naproti ZŠ Buttulova. 

ČÍTÁNKY s Lucií Peškovou – pro děti 5-6let. Setkání probíhají v dětském oddělení knihovny každou druhou středu v měsíci. Lekce trvá 60 minut. 50 Kč za lekci

UMĚLECKÁ PŘÍPRAVKA ZUŠ – roční kontinuální setkání jsou určená předškoláčkům. Klub Šalamounek na tomto projektu spolupracuje s pedagogy ze ZUŠ Chotěboř. Skupina dětí se bude setkávat jednou za 14dnů střídavě s různými uměleckými obory: výtvarným, tanečním, literárně-dramatickým a hrou na hudební nástroje. Lekce trvá 45 minut, 850 Kč za pololetí za dítě.

TÁTODÍLNA s Ivanem – předávání tatínkovských dovedností svým ratolestem. „Děláme to, co nás jako kluky bavilo a mohlo by bavit i naše děti.“ Setkání, kam je maminkám vstup zakázán,proběhnou vždy poslední čtvrtek v měsíci, začínáme říjnem. 50Kč za dítě.

TED´S CLUB – hravá angličtina pro děti předškolního i školního věku s Dášou C. Hájkovou. Na tyto lekce budou předběžně přijaty děti, které kurz navštěvovaly v minulém roce.

DIVADLO HROU s Bárou Polívkovou pro děti od 1. – 5. třídy.  Interaktivní a hravé setkávání s hereckými technikami a metodami dramatické výchovy. Každé setkání začínáme zábavnými rozcvičkami, honičkami a hrami. Pokračujeme hereckými etudami a nácvikem zajímavých vystoupení pro širší veřejnost. Na tento kroužek mohou plynule navazovat vyšší ročníky LDO při ZUŠ v Chotěboři. Informační schůzka 26. září od 15:30, Místo konání: domeček naproti ZŠ Buttulova.

TERÉNKY s Ivanem Vrbou. Technika jízdy v terénu za každého počasí – šlapání, tlumení nerovností, brzdění, řazení převodů, průjezd zatáčkou, jízda z kopce, překonávání překážek, skoky, nácvik pádů.Hledání a budování lesních stezek a terénních nerovností – skokánků (singletracků).Vede diplomovaný A trenér cyklistiky a bývalý BMX závodník Ivan Vrba. Pro děti od 6 let. Lekce trvá 120min. každý týden. 1500 Kč za pololetí. Informační schůzka – 30. září v 16hod. místo – konec ulice Železnohorská – u křížku. KOLO S SEBOU!

VAŘEČKA s Pavlušou. Setkání pro děti od 6 let. Tito mladí kuchaři budou mít příležitost naučit se připravovat jednoduché a chutné pokrmy. Setkání probíhají v kuchyňce ZŠ Buttulova každý týden, Lekce trvá 60 minut.

 

PRO DOSPĚLÉ:

ŽENY V PROPOJENÍ S AJŠOU ALENOU JOUKLOVOU – sdílení, tanec, zpět, rituály a léčení všeho, co přijde.. Každou lichou středu od 18:30-20:30, Coop club HB Chotěboř, začínáme 11. 9. 2019. Vstup 190 Kč.

TANČÍM V RYTMU SVÉHO TĚLA S AJŠOU ALENOU JOUKLOVOU – tanec, ve kterém se rozproudí energie v těle. Pro muže i ženy každého věku.  Každou sudou středu od 18:30-20:30, Coop club HB Chotěboř, začínáme 18. 9. 2019, Vstup 190 Kč.

Dále se můžete těšit na PŘEDNÁŠKY, WORKSHOPY, SLAVNOSTI a VÝLETY.

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY

Na letošní prázdniny jsme si pro děti od 4 do 13 let připravili sedm příměstských táborů a právě díky nim jsme spolu s dětmi prozkoumávali Striborův les, prožívali pohádková dobrodružství, vydali se na cestu do pravěku nebo vlezli do lesa. Hráli jsme si, putovali přírodou, tvořili, tančili a zpívali. Někdo dokonce natočil i film.

Více fotek na www.facebook.com/Salamounek

SVATOJÁNSKÁ SLAVNOST

SVATOJÁNSKÁ SLAVNOST nás čeká 26. 6. – 27. 6. 2019.
Sejdeme se v 17:00 na louce s ohništěm jako každý rok / cestou na Geofond-ke Mlýnu- uhnout ještě před lesem na louku vpravo s kočovákem a pak pěšky dál, skrz lesík na další louku/,
druhá cesta je možná z hlavní silnice z CHotěboře směr na Bílek – po projetí kolem pivovaru odbočit vlevo, přes koleje dál po lesních cestách..

Budeme zpívat písně a opékat u ohniště, sbírat bylinky, hledat zlaté kapradí…

Kdo je odvážný, může tam s námi i přespat. S sebou si tedy vezměte stan, spacák, deku na sezení a hlavně repelent.(Minulé roky tam bylo hodně klíšťat i komárů).
Potom určitě nezapomeňte košík na bylinky, pití, jídlo na oheň a hrneček (budeme pít i horký čaj).
Tato slavnost je na začátku léta a k létu patří ovoce…Proto uvítáme nějaký ovocný koláč, pokrmy s medem apod.

OHLEDNUTÍ.. TÝDEN RESPEKTU K PORODU

Světový týden respektu k porodu

Týden respektu k porodu jsme otevřeli setkáním Ženského kruhu s Pavlou Sedláčkovou. Čas byl na sdílení zkušeností a příběhů. Ve středu dopoledne jsme se sešli na přednášce o šátkování s Petrou Kőnigsmarkovou. Zde se maminky a tatínci dozvěděli, jak správně děti vázat, proč je šátkování dobré pro maminky i děti a spoustu nosítek či šátků si mohli účastníci osahat, prohlédnou a vyzkoušet. Do Chotěboře také dorazila „Matka v Tibetu“, která je známá svým blogem, a která se podělila o své zkušenosti s výchovou dětí. Rádi jsme dále přivítali Dulu Drahu Kasalovou z Přibyslavi. Ta byla naším hostem již podruhé a i tentokrát to bylo zajímavé povídání o tom, jak se rodí v nemocnicích v našem nejbližším okolí. Velmi zajímavé bylo také povídání s lektorkou Jemného zrození (hypnoporodu) Gabrielou Švadlenkovou. Mluvili jsme o tom, co hypnoporod vlastně je a co je jeho cílem. V pátek jsme poté tento týden zakončili přednáškou Péče o dítě jako mámino zrcadlo a zamýšleli jsme se nad tím, jak se k nám chovali naši rodiče, co si v sobě neseme stále dál, jak a do kolika let dítě zrcadlí naše emoce a přijímá je za vlastní. V odpoledních hodinách proběhl workshop No-Toxic domácnost – hlavním tématem bylo to, jak pečovat o sebe a své děti a také jak si zubní pasty, šampóny, opalovací krémy a další kosmetiku bez chemie doma vytvořit. Tuhý šampon jsme si na závěr vyrobili a odnesli domů.

Všem lektorům a přednášejícím děkujeme a těšíme se opět někdy na viděnou!

https://www.facebook.com/pg/Salamounek/photos/?tab=album&album_id=2188933294527730

OPĚT KRÁSNÁ… STUDÁNKOVÁ SLAVNOST

Po roce jsme se v prosluněném nedělním odpoledni vydali od čističky po znameních – kapičkách – až ke studánce za Slavíkovou loukou. Společnými silami jsme tam nejprve vysvobodili studánku od větví a chrastí a poté za pomoci hrabičkek a lopatek vyndali i listí a bláto. Vyčištěnou studánku jsme vyzdobili barevnými květy, sazeničky rostlinek jsme zasázeli kolem a pak již netrpělivě čekali, zda i tentokrát přijde… A přišla! Krásná a spanilá studánková víla, která každému naplnila hrníček osvěžující vodou. Pár doušku jsme vypili na místě, zbytek „kouzelné“ vody si každý odnesl domů v lahvičkách. Dívky, které ještě měly chuť, si uvily věnečky a také se jimi ozdobily. Slavnost jsme ukončili společným piknikem na louce a ochutnáváním bylinkových vod – největší úspěch měla šeříková, ale ani kopřivová či mátová nezůstávaly pozadu.

FOTO ZDE:

Zveřejnil(a) Klub Šalamounek dne Pondělí 27. května 2019

VNOUČATA A JAK NA NĚ – povídání s PAVLOU SEDLÁČKOVOU

Povídání nejen pro babičky a dědy
– jak rodiče a prarodiče ovlivňují své děti (i my jsme děti svých rodičů), proč a jak od nás přebírají naše problémy a životní témata, a jak tomu předejít
– vzájemný respekt
– hranice a laskavá důslednost
– vliv médií na děti
– odměny a tresty
– výchova sourozenc

Prostor bude i na vaše dotazy.

V rámci projektu PODPORA PEČUJÍCÍCH OSOB a 50+ je vstup zdarma.

Pro koho je přednáška určena:
– Osobám starším 50 let
– Rodičům samoživitelům
– Rodičům na mateřské/rodičovské dovolené
– Uchazečům a zájemcům o zaměstnání v tomto regionu

Přijít může ale úplně každý, koho by toto téma zajímalo.

Jak a kde se přihlásit:
Telefonicky nebo e-mailem: skritek.salamounek@email.cz
Jana Motlová /koordinátor Klubu Šalamounek/ – 778 020 940,
Pavla Sedláčková – 731 306 848

číslo: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0007745
Projekt financovaný Evropským sociálním fondem v rámci Operačního programu Zaměstnanost

VÝVOJ ŘEČI A JAK HO PODPOŘIT U NEJMENŠÍCH DĚTI OD 0-7LET z pohledu logopedky Hany Novákové

Povídání o řečových předpokladech dětí od narození do sedmi let, jakou slovní zásobu by děti v daném období měly mít, jak ji podporovat a kdy jde o opoždění vývoj řeči? Čeho je třeba si všímat při vývoji komunikačních schopností u dětí?
Objevilo s u dítěte zadrhávání, nebo jen stále opakuje slova po Vás?
Jaké podněty jsou pro děti vhodné?

Poradíme Vám, kdy je čas vyhledat logopeda či jinou odbornou péči.
Po přednášce bude čas na vaše dotazy.

 
 
Středa 19. června 2019 v 17:00 až 19:00, Prostory Šalamounkova Dvorečku

SVĚTOVÝ TÝDEN RESPEKTU K PORODU

MŮJ POROD, MOJE SÍLA

Česká republika se k Světovému týdnu respektu k porodu připojila prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství v roce 2006. Díky tomu můžete každoročně během května navštívit napříč celou republikou přednášky, diskuse, filmové projekce a další akce.

Chotěboř nebude chybět. Klub Šalamounek přispěje svojí troškou do mlýna již potřetí.

Pojícím tématem pro letošní ročník je: Můj porod, moje síla a jeho cílem je akcentovat např. tyto myšlenky: „Chceme, aby se celý porodní proces vrátil do rukou rodiček, aby samy aktivně volily, jak porodí své dítě a jaké zážitky si z celého procesu odnesou. Porod dítěte totiž může být krásný transformační zážitek, který novou matku doslova nabije silou, o které do té doby vůbec nevěděla a kterou rozhodně využije v dalším životě s dítětem.”

V týdnu od 19. května se v Chotěboři můžete těšit na:
– přednášku Jemné zrození (Hypnoporod) s lektorkou Gabrielu Švadlenkovou,
– přednášku Vývoj řeči a jak ho podpořit u nejmenších dětí 0-7 let z pohledu logopedky Hany Novákové,
– přednášku Když je mámě smutno – jak psychický stav maminky ovlivní způsob, jak pečuje o své miminko a zda lze skrýt před dětmi, že nám není dobře s Evou M. Marvanovou,
– povídání Jak se rodí na Vysočině s dulou Drahou Kasalovou, – Ženský kruh s Pavlou Sedláčkovou,
– Šátkovací poradnu s Petrou Kőnigsmarkovou
– ukázkovou lekci Babyjógy.
– workshop Krásná maminka, zdravé děťátko – o přírodní kosmetice bez chemie, kterou si můžete vyrobit jednoduše doma k péči o sebe a o děti.
– ukázky látkových plen, sdílení zkušeností

RODINNÉ KONSTELACE V CHOTĚBOŘI

RODINNÉ KONSTELACE jsou metodou, která odhaluje nevědomé vlivy v našich rodinách. Vynášejí na světlo vazby, které mohou často zásadním způsobem ovlivňovat náš osud, aniž bychom o nich měli sebemenší tušení. Rodinné konstelace tak pomáhají odlišit naše vlastní témata od těch, která nevědomě přebíráme od našich předků. Pomohou Vám nahlédnout na to, co se vlastně skrývá za větami jako „On je stejný jako jeho otec!“ nebo „V jejich rodině se všechny ženy vždycky rozvedly!“

Účastnický poplatek – 500Kč (je nutné zaplatit předem na účet)
Je možné se přihlásit jen jako účastník anebo se svou vlastní konstelací. Kdo se chce jen účastnit, má v rámci projektu vstup zdarma.

V rámci projektu PODPORA PEČUJÍCÍCH a 50+

Pro koho je přednáška určena:
– Osobám starším 50 let
– Rodičům samoživitelům
– Rodičům na mateřské/rodičovské dovolené
– Uchazečům a zájemcům o zaměstnání v tomto regionu

Jak a kde se přihlásit:
Telefonicky nebo e-mailem: skritek.salamounek@email.cz
Jana Motlová /koordinátor Klubu Šalamounek/ – 778 020 940,
Pavla Sedláčková (lektor) – 731 306 848

číslo: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0007745
Projekt financovaný Evropským sociálním fondem v rámci Operačního programu Zaměstnanost